Moduna Göre En İyi Antreman

Moduna  Göre En İyi Antreman

Moduna Göre En İyi Antreman

Hepimiz o anı yaşadık, biliyoruz. İşte kötü geçen bir günün ardından soluğu antrenmanda almak ama rutin antrenmanımızın bile huzursuzluğumuza ve gerginliğimize çare olamaması. Pes edip dizi izlemeye koyulmak yerine zihninin ve vücudunun ihtiyacı olan antrenmanı dene. Stresli misin? O halde yoga yap. Mutlu musun? Hemen koşuya çık. Hem mental hem de fiziksel olarak sana en iyi gelecek antrenmanlar ise burada:

Stresli misin?

Yoga Yap

Stresli olduğunda kortizol hormonu bütün vücuduna yayılır ve bu da kendini gergin, huzursuz ve dalgın hissetmene sebep olur. Yoga yaparak sakin haline geri dönebilirsin. Enerjik bir yoga dersinde ter dökerek ve core kaslarını geliştirirek cortizol seviyeni azaltırken, yoganın zihnine de güçlü bir şekilde odaklanması sayesinde dalgınlığından da kurtulursun. Zihnini ve bedenini doğal haline geri döndürmek için denemeye kesinlikle değer.

Sıkıldın mı?

Yeni bir şeyler yap

Belki de günlük alışılagelmiş düzeninden sıkıldın, işten sonraki rutinin de sıradanlaştı ve belki de haftasonlarına biraz eğlence katmaya ihtiyacın var. Kendine karşı bir mücadele başlat ve şu ana kadar seni korkutan, yapmaya cesaret edemediğin bir şeyi dene. Seni tutan iplerden kurtulma vakti. Örneğin kendine bir rota belirleyip en uç noktasına ulaşabilmek, en azından bunun için bir mücadele vermek bağımlılık yaratabilir. Hedefini tamamlamanın verdiği zevk ise etkisini saatlerce sürdürecektir.

Heyecanlı mısın?

Dans dersine katıl

Güçlü ve yetenekli bedenini veya işinde elde ettiğin bir başarıyı kutluyorsan bu heyecanını antrenmanına da yansıt. Heyecanını korumanın en iyi yolu hangisi? Les Mills BODYJAM gibi bir dans dersi. Yüksek enerjili, ritmik müzik adeta senin enerjini taklit edecek ve kalbinin daha da hızlı atmasını sağlayacak.

Aynı zamanda sadece kalbine ve core kaslarına etki etmekle de kalmayacak, koordinasyonunu arttırıp, konsantrasyonunu ve hafızanı da güçlendiricek.

Mutlu musun?

Koşuya çık

Bazen her zamanki rotadan gitmek en kolayı değildir, özellikle de modun çok yüksek ve enerjin bedeninden taşma seviyesindeyse. O halde hemen ayakkabılarını bağlamaya başla. Hali hazırda bu neşeli modundan yararlanarak koşunu monotonluktan uzaklaştır, yeni rotalar keşfet ve kulağındaki müziğe kendini bırakmanın keyfine var.

Vücut hareketlerinle beynine endorfin salgılanırken, bu neşeli kimyasallar ikiye katlanarak ağrı kesici etkisi yaratır ve sıkıntılı hissetmenin de önüne geçer.

Sinirli misin?

Combat training dene

Hepimizin bir yerlere vurmak istediği anlar olmuştur. Fakat eşyalarımızı (ve eklemlerinizi) mahvetmek yerine bir kickbox ya da combat training dersine katılarak günlük mücadelelerin altından daha kolay kalkabiliriz. Doğru yumruk ve tekme tekniklerini öğrenirken plank, push-up ve squat’larla da daha büyük kas gruplarını da çalıştırmak mümkün.

Gergin misin?

Kuvvet antrenmanlarını dene

South Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre gerginliğe en çok direnç antrenmanları iyi geliyormuş. Örneğin Les Mills BODYPUMP dersi ile sadece iyi bir kuvvet antrenmanı yapmış olmakla kalmaz, aynı zamanda eğlence ve ertesi güne ağrı ile etkisini devam ettiren yüksek bir enerji de elde edersin.

Derslerde kullanılan hafif - orta ağırlıklarla tüm vücudunu, her kas grubunu da çalıştırmış olursun. Her hafta bu derse katılmaya devam edersen, kasların geliştiğini, sinir ve stresinin ise azaldığını göreceksin.

Karamsar mısın?

Fonksiyonel antrenman dersine katıl

Kendini bu karamsar havaya hapsedip abur cubur yiyerek daha da kötü hissetmek yerine, bu moddan acilen çıkıp bir fonksiyonel fitness grup dersine katıl. Bu antrenmanların kısa vadede modunu yükselttiğini, uzun vadede ise depresyon semptomlarını azalttığını göreceksin.

Bununla birlikte sınıfındaki ve takımındaki diğer kişiler seni motive edip cesaretlendireceğinden, terlerken gülümsemekten de kendini alamayacaksın.

www.reebok.com.tr