İş Yerinde Sağlıklı Ve Fit Kalabilmenin Yolları

İş Yerinde Sağlıklı Ve Fit Kalabilmenin Yolları

İş Yerinde Sağlıklı Ve Fit Kalabilmenin Yolları

Kaskatı bir boyun, ağrıyan bir bel ve vücudun genelinde bir tutulma hissi… Saatlerce ofiste oturmak vücudumuza hiç de iyi şeyler yapmıyor.

Mayo Clinic’in araştırmasına göre uzun süre oturmak (ofiste, TV karşısında, uzun araba yolculuklarında, ...) vücudumuzu pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Bunlar obeziteye yakalanma ihtimali, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları riski ve ömrümüzün kısalması gibi etkiler olabiliyor.

Egzersiz tercihiniz ne olursa olsun, aktif  kalmak ve gün içinde ufak da olsa molalar vermek bu etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ofiste fit kalmak aslında bu kısa aralıklar yoluyla kolayca başarılabilir. Aynı zamanda bütün ofiste eğlenceli ve arkadaşça bir ortam yaratılmasına da destek olur.

Ayağa Kalk

Denge topu sandalyeler kas sisteminizi harekete geçirse de, oturma olayından tamamen kurtulmak için ayakta çalışmak üzere tasarlanmış masalara yatırım yapabilirsiniz. Ancak bu çok da gerçekçi bir öneri olmayabilir. Dolayısıyla oturma düzeni içinde neler yapabiliriz bir bakalım. British Journal of Sports Medicine’ın yaptığı bir araştırma, masa başında çalışanların  günde iki saat ayakta kalmaları veya hafif aktiviteler yapması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu iki saatin de zaman içinde yavaşça dört saate çıkarılması gerektiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, ayarlanabilir masalar kullanarak kendinize  istediğiniz yükseklikte çalışma imkanı yaratabilir ve hatta ayakta çalışmayı da bir deneyebilirsiniz. Ayakta çalışırken bir de denge tahtası üzerinde olmayı denerseniz kaslarınızın da sizinle birlikte çalışmaya başladığını hissedeceksiniz. 

Doğru Oturuş

Ayağa kalkıp ofiste biraz dolaşmak size iyi gelebilir.  Ancak biliyoruz ki zamanımızın büyük çoğunluğunu sadece oturarak geçiriyoruz. O yüzden doğru bir oturma pozisyonunda olmaya özen göstermeliyiz. Sandalyenizi ayaklarınız yere değebilecek yükseklikte ayarlayın, dizleriniz ve dirseklerinizin 90 derece olup sırtınızın da sandalyede düz durduğundan emin olun.

Hareketli Bir Öğlen Arası

Öğle aranızı mutlaka kullanın ama bu zamanı dışarıda ya da spor salonunda geçirmeyi deneyin. Bilgisayar başındayken hafif bir öğünle karnınızı doyurarak spor sürenizi uzatabilirsiniz. Dışarıda yürüyüşe çıkın ya da hızlı bir yoga dersine katılın. Dışarıda temiz hava ile enerji dolduktan sonra, günün kalanına kahveniz eşliğinde daha dinamik devam edebilirsiniz.

Yürümekten Vazgeçme

Gün içinde olabildiğince fazla adım atmaya çalışın. En uzak tuvalete gidin, asansör yerine merdivenleri kullanın, iş arkadaşlarınıza mail atmak yerine yanlarına gidip konuşun. Ofis dışında yürüyerek katılabileceğiniz toplantılar ayarlamaya çalışın. Araştırmalar gösteriyor ki, yürüyüş yapmak oturmaya oranla yaratıcılığı %60 oranında arttırıyor. Siz hala oturuyor musunuz?

Daha Çok Esne

Ayağa kalkma ve yürüme molalarına ihtiyacınız olduğu kadar, esneme yapmak için de aralara ihtiyacınız var. Bu aralarda boyun ve kolunuzu esnetme, vücudunuzu arkaya doğru çapraz germe gibi birkaç basit hareket yapmanız bile yeterli olacaktır.

Daha fazla  esneme içinse bağdaş kurarak yere oturun ve öne doğru kollarınızla birlikte eğilip kalça, kol ve belinizi esnetin. Eğer gün içinde esnemeniz gerektiğini unutuyorsanız kendinize bir alarm kurup hatırlatma yapabilirsiniz. 

ww.rebook.com